LATVIJAS SIMTGADES SVINĪBAS IR SĀKUŠĀS

by sinfoto

Lai gan Latvijas valsts simtgadi piedzīvos nākošajā – 2018.gadā, apaļās jubilejas svinības sāktas jau šī gada maijā. Svinības, kas kopumā ilgs piecus gadus, iekļaus vērienīgu pasākuma programmu ar uzsvaru uz notikumiem, kas bijuši būtiski valsts veidošanās laikā.

1918.gada 18.novembris ir datums, kurš zināms ikvienam latvietim. Tieši šajā datumā tika pasludināta Latvijas valsts neatkarība, kuru aizvien katru gadu atzīmē 18.novembrī. Nākošajā – 2018.gadā – apritēs tieši simts gadi kopš Latvijas valsts pirmās neatkarības pasludināšanas. Pirmais valsts neatkarības posms gan ilga līdz 1940.gadam, kad tā laika PSRS karaspēks iebruka Latvijā, taču šis neatkarības posms pierādīja – Latvija var! Un tieši šo sajūtu – mēs varam! Mēs esam brīvi! Mēs esam sev! – katru gadu rada 18.novembrī noliktās svecītes, ziedi, salūts debesīs un Latvijas karodziņu piespraudes pie apģērba.

Simtgades svinības tika atklātas šī gada maijā ar Iekšlietu ministrijas ierosinātu akciju „Apskauj Latviju”, kuras laikā ar Latvijas robežu tika veidota simboliska Latvijas garīguma sardze un pierobežā stādīti ozoli. Lieliska ir iniciatīva, kurā tiek aicināts ikviens Latvijas iedzīvotājs iestādīt savu ozolu un atzīmēt tā atrašanās vietu interaktīvā kartē.

Kopumā piecu gadu svinību laikā paredzēta bagātīga pasākumu un notikumu programma – plānots ieviest jaunus tūrisma maršrutus ģimenēm ar bērniem, atjaunot vēsturiskas un simboliskas ēkas, Mežaparka Lielās estrādes un Daugavas stadiona rekonstrukcija, veidot filmas, grāmatas un izstādes par Latvijas vēsturi, spēcināt Baltijas valstu sadarbību, palielināt vietējo uzņēmēju konkurētspēju globālajā tirgū, veicināt tūrismu u.c. Svētku programma ir tik plaša, ka ticu – katrs atradīs sev interesējošu vai vērtīgu pasākumu vai aktivitāti.

Par galvenajām vērtībām apaļo valsts svētku laikā izvirzīti bērnu un jaunieši, infrastruktūra un kultūrvide, sabiedrības saliedēšana un paaudžu vienošana, publiskās vēstures aktualizēšana un Latvijas tēls, atbalsts uzņēmējiem un norises novados, kā arī īpaši simtgadei veltīti jaundarbi.

Latvijas simtgades svētku programmas papildināšanā aicinātas dažādas organizācijas, pašvaldības un ikviens Latvijas iedzīvotājs. Ikviens no mums var piedalīties svētku programmas paplašināšanā un līdz ar to arī jubilejas sajūtas radīšanā. Ja nav vēlmes iesaistīties lielos pasākumos, ikviens no mums spēj radīt šo īpašo svētku sajūtu pats sev – mājās, darbā, prātā un sirdī.

Lai gan apaļo svētku svinēšana ilgs līdz 2021.gada janvārim, valsts jubilejas programmas kulminācija paredzēta 2018.gada 18.novembrī – dienā, kad apritēs tieši simts gadi kopš pirmās Latvijas neatkarības pasludināšanas. Diena noteikti būs īpaša ikvienam valsts iedzīvotājam, kurš Latvijas brīvību tur augstā vērtē.

Kopumā valsts simtgades pasākumu norisei piešķirti 22,3 miljoni eiro no valsts budžets, kas veido trīs eiro no viena valsts iedzīvotajā gadā, kā arī 0,06 procentus no valsts kopējiem izdevumiem.

Ar pilnu Latvijas simtgades pasākumu programmu var iepazīties: http://lv100.lv/

Advertisements